Blazer Ceket Altına Nasıl Pantolon Giyilir?

blazer ceket altına pantolon

Blazer Ceket: Her giyim dolabının olmazsa olmaz parçası olan blazer ceket, kurtarıcı bir parçadır. Hem klasik hem de spor olarak kombin yapılabilen bu kıyafet türü, rahat ve kullanışlıdır.

Ekoseli, vatkalı, cepli ve benzeri birçok çeşitli blazer ceket vardır. Yıllardır eskimeyen bir kıyafet olan bu ceketler, moda dünyasında yerini hiç kaybetmemiştir.

Blazer Ceket Nasıl Kombin Edilir?

blazer ceket

Hem rahat hem de şık bir görünüm kazanılmasını sağlayan blazer ceketleri kombin etmek oldukça basittir. Bir tişört, bir pantolon ile bütün haline gelirken sade ve dikkat çeken bir şıklık elde edilir. Arzuya göre mini ya da midi boy eteklerle de kombin sağlamak mümkündür.

Nasıl Pantolon Giyilmeli?

Blazer ceketleri, pantolon ile kombin etmek isteniliyorsa öncelikli olarak vücut tipinin belirlenmesi gerekir.

Kalın gövdeli ve hafif göbekli bir vücuda sahip olunmuş ise bunun için yüksek bel pantolon tercih edilmelidir. Yüksek bel pantolon, vücudu toparlayan ve göbeği içeri saklayan bir tür olduğu için blazer ceket ile kusurlar tamamen kapatılır ve düz bir görünüm elde edilir.

Kişi ince belli bir vücuda sahip ise yine aynı şekilde yüksek bel ve dar parça pantolon tercih ederek, bacak boyunu olduğundan daha uzun gösterebilir.

Kalın bacaklar var ise bunun için düz paça bir pantolon tercih edilmelidir. Düz paça pantolonlar, vücudu sarmayacağı için bacakların kalınlığı belli olmayacak bu sayede düz ve sade bir görünüm elde edilecektir.

Uzun bacak boyuna sahip fakat ayak bilekleri kalın olan bir birey blazer ceket ile kombin yapmak istiyorsa tercihini İspanyol paçadan yana kullanabilir. İspanyol paça diz kısmından itibaren bol bir kesim olduğu için bu sayede ayak bilekleri gözükmeyecek ve kusursuz bir görünüm elde edilecektir.

Desenli Blazer Ceket Nasıl Pantolonla Kombin Edilmeli?

Üzerinde motifleri bulunan (kazayağı, ekose, çizgili ve benzeri) blazer ceket tercih edilmişse, pantolonun düz ve sade olmasında fayda var.

Desenli ya da üzerinde motifler bulunan pantolonlar kendini belirtmek için genel olarak vücudu sarar. Eğer vücutta fazlalıkların olduğu düşünülüyorsa bu tarz pantolonlardan kaçınılmalıdır.

Spor bir blazer ceket var ise kot pantolon ile kombin ederek spor şıklığı elde edilebilir.

Düz ve klasik bir ceket var ise yine aynı renk kumaş ya da keten bir pantolon ile de kombin tamamlanabilir. Mühim olan ceketin kumaşı ve rengidir.

Vücut Ölçüleri Bilinmeli

Hangi kombin yapılırsa yapılsın ilk aşama mutlaka vücut tipini belirlemekten geçer. Özellikle pantolon tercihlerinde bu önemli bir husustur. Kalın bir gövde ve bacaklara sahip bir vücut tipi varsa dar kesim pantolonlardan kaçınılması gerekir. Düz kesim ya da boru paça denilen pantolon daha uygun bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra havuç kesim olarak adlandırılan pantolon tipi de gayet uygun olacaktır.

Blazer Ceket Altına giyilecek pantolon, ince bir bel ve bacak boyuna sahip bir vücut var ise dar kesimli pantolon tercih edilmelidir.

Dikiş Hakkında Bilgiler

Moda Tasarım Kursu sitemizi twitter‘dan da takip edebilirsiniz.