Çeyiz ve Mefruşat Nasıl Hazırlanır?

Çeyiz Mefruşat

Çiftlerin en büyük hayallerinden biridir evlenmek. Düğün yapmak, ev döşemek hepsi evliliğe dahil olan şeylerdir. A’dan Z’ye her şeyi düşünmek zorundadırlar. Bu aşamaya da çeyiz hazırlığı denir. Çeyizde ev için gerek duyulan her şey eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Çeyiz ve mefruşat hazırlamak eski zamanlardan günümüze gelmiş bir gelenektir. Eskiden sadece kadınların el emeği ürettiği eşyalar bulunurken artık eşlerin ev ihtiyaçlarına göre hazırlanır.

Çeyiz Listesi Hazırla

Alacak çok şey var, sonuçta yeni bir ev düzülüyor. Bu yüzden liste hazırlanmazsa kafa karışıklığı yaşanabilir ve bazı eşyalar unutulabilir. Her oda için ayrı ayrı lise hazırlarsanız altından daha kolay kalkabilirsiniz. Kendi alacaklarınız dışında birde çeyiz hediye listesi oluşturabilirsiniz. Onu da ev hediyesi almak isteyen yakınlarınıza verirseniz boşa aldıklarınız bir daha gelmemiş olur.

Listede olması gerekenler;

  • Mutfak
  • TV ve beyaz eşya paketi
  • Elektrikli küçük ev aletleri
  • Salon
  • Yatak odası
  • Banyo
  • Hol
  • Diğer

Bu listeyi hazırlarken evin büyüklüğünü ve bütçenizi dikkate alın. Bakalım aldıklarınız salona sığacak mı?

Çeyiz ve mefruşat kursu hakkında detaylara bakabilirsiniz.

Temel Eşyalara Odaklan

Çeyiz alışverişine dekorasyon, süs eşyası gibi detay parçalardan başlarsanız altından kalkmanız zorlaşır. Bu yüzden beyaz eşya, yatak odası takımı gibi evin temel ihtiyaçlarından başlayın. Bunlar hazır olursa diğerleri ip söküğü gibi ilerler. Önemli olan evin büyük bir kısmını kaplayacak takımlardır. Çeyiz alışverişinde zaten en çok bu takımlar para götürür.

Mefruşat Hazırlıkları

Evin temel ihtiyaçlarını hazırladıktan sonra elbette mefruşat aşaması devreye giriyor. Mefruşat ev tekstil ürünleri hazırlamaktır. Nevresim takımı, pike, yatak örtüsü, mutfak önlüğü, mutfak takımı, aplikeli örtüler, masa örtüleri, çeyiz takımları mefruşat hazırlıklarının içine giren eşyalardır. Detay olsalar da ev gereksinimleri arasında oldukça önemli yere sahiplerdir. El sanatlarına yatkınlığı olan kişiler bunları kendileri dantel, oya işlemesi işle yapabilir.

Bu tarz şeylere yeteneği olmayanlarda dışarıdan hazır yaptırabilir veya alabilir. Mefruşatlar genelde salonda, yatak odasında ve mutfakta kullanılır. Masanın, sehpanın, konsolun üstüne ya da dolap içlerine sermek için kullanılırlar. Çeyizde böyle süslü ve el emeği parçalara çok önem verilir, özellikle geleneklerine bağlı ailelerde olmazsa olmaz parçalardır.

Çeyiz Sandığı

Çeyizin önemli bir parçası da çeyiz sandığıdır. İçinde iç çamaşırları, gecelikler, nevresim takımları, danteller, dokuma halılar, koltuk örtüleri, makyaj malzemeleri, ayna ve tarak setleri, bornoz takımları ve parfüm setleri yer alır. Geleneksel hali sandık içine koymaktır ancak sonradan kullanılır diye bavul içine koymak artık daha fazla tercih edilmektedir. Çeyiz ve Mefruşat Nasıl Hazırlanır yazımıza göre hazırlıklarınızı yapmanızı ve bir ömür boyu mutlu bir evlilik geçirmenizi dileriz.

Moda Tasarım Kursu