Gabardin Kumaş Yazlık Mı? Yazın Giyilir Mi?

Gabardin kumaş, oldukça uzun bir süredir tekstil alanında kullanılan kumaş çeşitlerinden bir tanesidir. İsmi Fransızcadan gelen gabardin, yünlü kumaş anlamına gelir. Tekstilin vazgeçilmez kumaşlarından olan gabardin, anlamının aksine yalnızca yün içermemektedir. Genellikle yün ve pamuğun harmanlanması ve iplik haline getirilmesinin ardından bu kumaş elde edilmektedir. Gabardin kumaş yazlık mı, yazın giyilir mi sorusuna cevap olarak, vücudunu yakmaz ancak bu kumaş türü kalın olduğu için sıcak tutar. Terleteceği için yaz aylarında pek tercih edilmez.

Gabardin Kumaş Nedir?
Gabardin Kumaş Nedir?

Gabardin Kumaş Nedir?

Gabardin kumaş nedir sorusu, son zamanlarda cevabı sıkça araştırılan sorulardan bir tanesidir. Gabardin kumaş, daha önce de bahsettiğimiz gibi pamuk ve yünün bir araya getirilmesiyle elde edilen bir kumaş türüdür. Bu nedenle yazlık giyim ürünlerinden ziyade soğuk havalarda giyilen ürünlerin yapımında kullanılmaktadır.

Gabardin kumaş özellikleri, pek çok insanın merak ettiği bir diğer konudur. Zira bu kumaş, özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Gabardin kumaşların genel özellikleri aşağıda belirtilmektedir.

  • Gabardin kumaş, yün içerdiği için sert bir yapıdadır. Ancak pamuk işin içine girdiği zaman tahriş etmeyecek bir kumaş yapısına kavuşmaktadır.
  • Gabardin kumaştan üretilen tekstil ürünleri oldukça uzun ömürlüdür. Kısa sürede bozulmazlar.
  • Bu kumaş türü esnek bir yapıda olmadığı için uzun bir zaman sonra bile kalıbını bozmaz.
  • Gabardinler polyester ve naylon gibi kalitesiz materyaller içermemektedir.
  • Kumaşı sık dokunduğu için transparan değildir ve hiç iç göstermez.
  • Sağlam yapılı bir kumaş olan gabardin, ütülenmeye ihtiyaç duymamaktadır.
  • Gabardin kıyafetler boşluksuz şekilde dokuma işlemlerinden geçirildiği için suyu emmez. Kumaşa su değdiğinde ise çok kısa bir süre içerisinde kurur.
  • Gabardin kumaştan yapılmış tekstil ürünleri mutlaka elde ya da kuru temizlemede yıkanmalıdır. Zira sert bir kumaş türü olduğu için çamaşır makinesinde deforme olabilir.
  • Kumaş türleri arasında en kaliteli duruş sergileyen türlerden bir tanesi de gabardin olmaktadır.

Gabardin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Bu kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Neredeyse tüm kışlık ürünlerin üretiminde kullanılmaya uygundur. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi sıcak tutan bir yapısı olduğundan dolayı yazlık kıyafetlerde kullanılması hiç uygun değildir. Bu kumaşı kullanmak isteyen bireyler, bu hususa çok dikkat etmelidir. Akdi halde kumaştan alınacak sonuç hiç tatmin edici olmayacaktır.

Bu kumaşların en çok kullanıldığı alan ceketlerdir. Zira su tutmadıkları için soğuk ve yağmurlu havalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra, içerisinde yün olduğu için soğuk havalara karşı tam koruma sağlamaktadır. Bu kumaşlar sert yapıda olduğu için direkt olarak cilde temas edecek giysiler yerine (kazak gibi), kıyafetlerin üzerine giyilecek tekstil ürünlerinde tercih edilmelidir.

Moda tasarım kursu ile dikiş kursu derslerinde kumaş bilgileri dersinde bu kumaş türü detaylıca anlatılmaktadır.

Gabardin Kumaş Sağlıklı Mı?

Gabardin kumaş sağlıklı mı sorusunun cevabı oldukça basittir. Bu kumaşlar, yün ve pamuk içerdikleri için nadir doğal kumaşlar arasında yer almaktadır. Polyester ve naylon içermediği için herhangi bire sağlık sorununa neden olmamaktadır.

Bu kumaşlar, ciltte nadiren alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Ki bu durum oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer cildiniz çok hassassa ve yün kıyafetler giydiğiniz zaman aşırı yanma, kızarma, kaşınma gibi olumsuz durumlarla karşılaşıyorsanız, seçeceğiniz gabardin kumaşında pamuk oranının daha fazla olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığı zaman, gabardin sağlıklı bir kumaş türüdür.  

Gabardin Kumaş Yorumları

Bu kumaş türünü kullanmak isteyen bireyler, ilk olarak bu kumaş türünü kullanan insanların deneyimlerini bilmek istemektedir. Gabardin kumaş yorumları, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Zira her cilt ve her zevk aynı olmamaktadır. Ancak çoğunluk bu kumaş türünü oldukça sevmektedir. Zira gabardin, tıpkı yün kumaşlar gibi sıcak tutmakta ve su geçirmemektedir. Bunun yanı sıra yün kumaşlardan daha uygun fiyatlıdır.