Moda Tasarım Kursuna Giderek Geleceğin Stilistleri Olun

Çağımızın en büyük gereksinimlerinden biri olan hazır giyim ve butik giyim, bir çok stilistlik ihtiyacını da doğurmuştur. Bu nedenle moda bölümü okumak isteyenlerin bir çoğu, bu sanat okullarına gitmek için moda tasarım kursuna başvurmaktadır. Çizim bilgisinden kumaş bilgisine, renk bilgisinden atölye çalışmalarına kadar pek çok detaylı bilgiyi öğrencilere aktaran eğitmenler, geleceğin stilistlerini yetiştirmek için büyük çaba harcamaktadır.
Son zamanlarda en çok tercih edilen mesleklerden biri olan moda tasarım içerisinde bir çok bilgiyi barındırdığı için aslında zor bir meslektir. Üstelik sadece bilgi değil yetenekli olmak da bu işin gerekliliklerinden biridir. Bu nedenle bu mesleğe ilgi duyuyorsanız hakkında bilgi sahibi olmadan atılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Giyim Tasarımcısının Bilmesi Gereken Yeterlilikler Nelerdir?

Moda tasarımı okumak için kursa gittiğiniz zaman alacağınız eğitim oldukça kapsamlı olacaktır. giyim tasarımcısı ünvanına sahip olmak istiyorsanız bunun için bazı yeterlilikleriniz olmalıdır. Moda tasarım kursunda dikiş ile alakalı verilen bu yeterlilikler şunlardır:

• Pantolon ve paça çeşitlerinin neler olduğu
• Yaka çeşitlerinin neler olduğu
• Pililer ve pili çeşitleri
• Tüm dikiş teknikleri
• Fırfır, valon kesim, büzgü ve lastik gibi terimler
• Kol çeşitleri

Moda Tasarımcısı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?
Moda tasarımcısı olmak istiyorsanız çizim kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekir. Zaten kursa gittiğiniz zaman öğreneceğiniz bu çizim yeteneği tabiki de bir ressamla eş değer tutulmamalıdır. Amaç sadece model çizmeyi öğrenmek ve hayalindeki kıyafeti kağıda aktarabilmektir. Bunun haricinde iyi bir stilist yaratıcı olmalı, gözlem yapabilmelidir. Ayrıntılara dikkat etmek, yenilikçi olmak sizi başarıya götürecektir.
Renk ve kumaş bilgisi de olmazsa olmazlardandır. Moda tasarım kursu size çizim bilgisi öğretmekle kalmayacak renklerin nasıl kullanılması gerektiğini de öğretecektir. Kumaş yapılarını bilmeli, hangi kumaşlar nasıl bir görüntüye sahip olur, nasıl dikiş ister ve benzeri bilgilere sahip olmalısınız. Moda akımlarını takip etmek, dünyada moda hakkında olan yenilikleri bilmek de sizin hem bilgi birikiminizi geliştirecek hem de yenilikçi olmaya teşvik edecektir. Bu nedenle her anlamda kendinizi geliştirmeniz sizi iyi bir moda tasarımcısı yapacaktır.

Add Comment