Moda Tasarım Kursları

Moda Tasarım Kursları İyi Bir Tasarımcı Olmanın İlk Adımı

Modaya yön veren, alanında tanınır bir tasarımcı olmak istiyorsanız bunun için bir çok bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Tasarım sürecinde bulunan stilistler, modelistler ve terziler her ne kadar iş paylaşımı yapsa da iyi bir tasarımcının tüm bu süreçler hakkında bilgisi olduğunu bilmelisiniz. Moda Tasarım kursları da size ilk adım olarak bu aşamaları gösterse de sizin uzmanlaşacağınız alanı belirlemenizi istiyor.

Değer kazanan mesleklerin başında gelen moda tasarımcılığı, sadece bilgi değil aynı zamanda yetenek de gerektiriyor. Bu her ne kadar tartışmaya açık bir konu olsa da, çiziminizi ve hayal gücünüzü geliştirmenin yöntemleri de size kurslarda anlatılıyor.

Moda Tasarım Kurslarında Neler Öğretiliyor?

Bir tasarım kursuna gittiğiniz zaman kıyafet süreci hakkında bir çok detay öğreniyorsunuz. Bunlar:

  • Temel çizim eğitimi ( perspektif, oran ve orantı, gölge ve doku, ölçü alma ve benzeri)
  • Uygulamalı insan figürü çizimleri (insan vücudu çizme, figür çalışması, bayan ve çocuk ağırlıklı canlı model çizme)
  • Tasarım geliştirme yolları ve bu yöntemler hakkında ayrıntılı çalışmalar oluşturma
  • Kumaş türleri ve kumaşların çizimle nasıl yansıtılacağı
  • Renk bilgisi ve renklerin kumaşlara göre kullanımı
  • Tasarım kursları aynı zamanda koleksiyon planlama aşamalarını da gösterir
  • Moda tarihine hakim olma
  • Bilgisayar destekli çizim öğrenmek (photoshop ve illustrator)
  • Tasarım projesi hazırlama ve bir koleksiyon oluşturma

Tüm bunlar kursta öğretilmesi gereken bilgilerdir. Kişi kendisini geliştirmek istiyorsa daha spesifik olan kurslara da yönelebilir. Özellikle son zamanlarda tasarım alanında verilen eğitimlerin arttığını söyleyebiliriz.

Tasarım Kursuna Her Yaştan İnsan Gidebilir mi?

Tasarım kurslarının kesinlikle bir yaş ya da eğitim ayrımı yoktur. Bu nedenle dileyen herkesin katılabileceğini söyleyebiliriz. Yeteneğinizin olmadığını düşünüyorsanız ya da iyi bir çizim becerisine sahip olmadığınız için bu kurslarda zorlanacağınızı düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Çünkü eğitimler tamamen sıfırdan başlayacağı için çizim anlamında da size herşey en baştan öğretilecektir. Üstelik gelen kursiyerlerin bir çoğunun da çizim beceresi olmadığını söyleyebiliriz. Bu tamamen kişinin azmi ve sık sık çalışmasıyla halledilebilecek bir durumdur.

Add Comment