Fenistil Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Etken maddesi dimentinden maleat olarak bilinen Fenistil krem, eczanelerde kolayca bulabileceğiniz etkili bir üründür. Bu ürün; arı sokmaları, alerji, kızarıklık, yanma ve kaşınma gibi reaksiyonlarda kullanabileceğiniz temel bir ilaçtır. İlacın etkisi yoğun olduğu gibi, uygulandıktan kısa bir süre sonra farkını da ciltte gösterebilmektedir. Bu anlamda, Fenistil krem 30 gr üstünden geliştirilen tüplerde sunulan farmakolojik bir jeldir.

Fenistil Krem Nedir?

Fenistil krem, tropikal antihistaminikler sınıfından farmakolojik alt yapısı güçlendirilmiş bir ilaçtır. Bu yönde, histaminin etkisini tersi anlamda kırmaya programlanmıştır. Histamin, bilhassa bağırsaklarda fizyolojik etkileşimlerin düzenlenmesinde devreye giren bir çeşit azot bileşenidir. Bazı vücutlarda histemin intoleransı da oluşabilir. Bu da vücudunuzda yan etkilerin görülmesine sebebiyet verir. Fenistil krem ise, akışkan kıvamıyla birlikte, koruyucu etkisini de göstermektedir. Fenistil, jel olarak da bilinen bir ilaçtır. Bu akışkan özelliği sayesinde, egzamalarda da yüksek oranda iyileştirici bir alt yapıya sahiptir.

Fenistil Krem Ne İşe Yarar?
Fenistil Krem Ne İşe Yarar?

Fenistil Krem Ne İşe Yarar?

Fenistil jel bebeklerde ve çocuklarda da kullanılabilen güvenli bir kremdir. Güçlü bir ilaç etkisi içermediği için, yanıklarda, kaşıntılarda ve pişiklerde de önerilmektedir. Yenidoğanları ısıran sivri sineklerin kaşıntı etkisini önlemek maksadıyla da kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, bu jel sızı, ağrı, akıntı ya da yanma gibi etkileri de en aza indirmeye çalışır. Fenistil krem, yaşlılardaki yaralanmalara ve çizilmelere karşı da etkili bir üründür. İlgili bölgeye hemen sürüldüğünde, oranın acısını azaltır.

Fenistil Kremin Bileşenleri Ne Şekildedir?

Fenistil jel kremin etken maddesi dimetinden maleat şeklinde bilinmektedir. Yardımcı maddeler olarak ise, benzalkonyum klorür, sodyum edetat, karbomer, propilen glikol, sodyum hidroksit ve saf su içermektedir.

Fenistil Krem Nelere İyi Gelmektedir?

Fenistil krem, kokusuz ve renksizdir. Bu anlamda, giysilere de bulaşma tehlikesi olmayan krem, özellikle minör kaşıntı olaylarında etkilidir. Ciltteki yarayı çabucak kurutur. Ayrıca, fenistil krem aşağıdaki konularda da tavsiye edilen bir jeldir:

 • Hafif yanıklar
 • Hafif kızarıklıklar
 • Hafif şişlikler
 • Böcek ısırıkları
 • Arı sokmaları
 • Yanmalar
 • Kaşıntılar
 • Egzama
 • Ciltteki döküntüler
 • Pişikler
 • Cilt iltihapları
Fenistil Krem Nasıl Kullanılır?
Fenistil Krem Nasıl Kullanılır?

Fenistil Krem Nasıl Kullanılır?

Fenistil krem, şeffaf ve akıcı bir jel kıvamındadır. Bu yüzden, oldukça dikkatli sıkılmalıdır. Fazla sıkıldığında, üstünüze dökülmesi de muhtemeldir. Bu kremi kullanmadan önce, ilgili bölge iyice yıkanmalıdır ve temizlenmelidir. Ardından, oraya bir nohut tanesi büyüklüğünde sürülen krem, masajla yedirilmelidir, dairesel şekilde işlemler yapılmalıdır. Bu krem, etkisini 1 ile 4 saat arasında gösterdiğinden ötürü, durumun ciddiyetine göre günde iki ya da üç kere kullanılabilmektedir. Fenistilin kullanıldığı alanın üstü örtülmemelidir. İlgili bölge mutlaka hava almalıdır.

Fenistil Jel Krem Genellikle Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Fenistil krem, yüz bölgesinde kullanıldığı gibi, deriye kolayca nüfuz ettiğinden ötürü, sırtta, kollarda ya da bacaklarda da kullanılabilmektedir. Fenistil, bununla beraber güneş yanığı için de destekleyici güçlü bir etken içeriğe sahiptir. Sivlceler için ise etkisini gösterdiği pek söylenemez.

Fenistil Krem Vajinaya Sürülebilir Mi?

Fenistil kremle ilgili sorulan soruların başında, vajinaya sürülüp sürülmediği gelmektedir. Vajinadaki yanma, kaşıntı ve akıntı gibi ciddi meselelerde kadınlar oldukça sıkıntılı süreçler yaşamaktadır. Bu durum onların yaşam kalitelerini düşürüp, psikolojilerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysa, fenistil krem vajina bölgesinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Fenistil Krem Göz Ve Gözaltı Bölgesine Sürülebilir Mi?

Fensitil krem, göz ve gözaltı bölgesine asla uygulanmamalıdır. Nitekim, gözaltı hassas bir deriye sahip olduğundan ötürü, fenistil jelin değmesiyle yanabilir. Bu yüzden, eğer gözle herhangi bir temas olduğu takdirde, derhal o bölge bol suyla yıkanmalıdır.

Fenistil Krem Bir Sivilce Kremi Olarak Da Kullanılabilir Mi?

Fenistil krem, daha çok yanıklarda, kaşıntılarda, hafif kızarıklarda kullanılmaktadır. Böceklerin, haşerelerin ve arıkların ciltte yarattığı etkileri gidermektedir. O yönde, sivilce kremi şeklinde tavsiye edilmez. Hele ki, sivilceler irinli ve kanlı ise, derhal bir cilt uzmanına gidilmesi önerilmektedir.

Fenistil Krem Yanma Yapar Mı, İz Bırakır Mı?

Fenistil jel kıvamında olduğu için, yanma yapmaz. Bazen etkisini gösterme amaçlı, hafif yanıklar gelişse de, bunların etkileri çabuk geçer. Fenistil jel, bir yere bulaşmaz, bulaşsa da iz yapmaz. Kıyafetlerinizi çamaşır makinesine attığınızda, hemen geçecektir. Kokusu da olmadığı için, herhangi bir konuda telaş yapılmasına gerek yoktur.

Fenistil Kremi Kimler Kullanamaz?

Fenistil jeli, emziren, emzikli ve hamile kadınlar kullanmamalıdır. Bu krem çok acıdır ve hele ki, kesinlikle emzirenlerin meme uçlarına nüfuz etmemelidir. Bununla beraber, alerjik reaksiyonları olanlar ya da kanlı iltihaplara sahip kimseler de fenistil kremi doktora başvurmadan kesinlikle kullanmalıdır.

Fenistil Kremin Yan Etkileri
Fenistil Kremin Yan Etkileri

Fenistil Kremin Yan Etkileri Var Mıdır, Bunlar Nelerdir?

Fenistil jel krem, doktor tavsiyesinde reçete ile kullanılmalıdır. Kullanılmadan önce prospektüsü iyice okunmalıdır. Bu anlamda, alerjik reaksiyon gösteren bünyelere kesinlikle tavsiye edilmez. Yan etkileri aşağıdaki şekillerde de verilebilmektedir:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Boğaz ağrısı
 • Boğaz kuruluğu
 • Kaşıntı
 • Mide yanması
 • Kas spazmları
 • Görme bozuklukları
 • Deride kaşıntılar ve dökülmeler
 • Nefes alışverişlerde kesintiler
 • Titreme

Fenistil, kullanıldığında beklenmedik yan etkilerden biri bile görüldüğünde, aciliyetle bir doktora gidilmesi önemle tavsiye edilmektedir.

Fenistill Kremin Prospektüsünde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Fenistil’in araç ve makine kullanma yeteneğiniz üzerinde etkisi yoktur. Herhangi bir halüsinasyona sebebiyet vermez.
 • Fenistil, propilen glikol içerdiğinden ciltte iritasyona neden olabilir.
 • Fenistil, benzalkonyum klorür içerdiğinden irritan cilt reaksiyonlarına sebep olabilir.
 • Fenistil, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Fenistil Kremin Fiyatı

Fenistil krem fiyat olarak 17,5 TL olarak geçmektedir ve eczanelerden kolayca temin edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra, Anestol Pomad Fiyatı 2021, Nelere İyi Gelir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.