Moda Tasarım Mesleği Hakkında Bilgi

Günümüzün Yükselen Mesleği Moda Tasarımı

Kıyafet ya da yenilikçi aksesuarlar oluşturmak artık son zamanlarda oldukça popüler. Hazır giyim ve butik giyim olarak ayrılan moda tasarımı aslında çok daha farklı alanlara yayılmış durumda. Kendi içerisinde büyük bir evrensellik taşıdığı için tüketicinin isteklerine göre seneler içerisinde değişen kıyafetler devamlı olarak kendisini yenileyen de bir yapıya sahip. Örnek vermek gerekirse son yıllarda geçmişe dönüşün, retro esintilerin görüldüğünü söyleyebiliriz.

Haute Couture olarak adlandırılan anlayış aslında dilimize Fransızca’dan gelen kaliteli dikim manasına gelir. 1950’lerden beri günümüzde olduğu için haute couture kıyafetler oldukça önemlidir. Yani kişiye özel olarak dikilen, kumaşı özel olarak seçilen ve el işçiliğinin ön planda olduğu giysilerdir. Oldukça önemli olmasından dolayı günümüzde bir çok butik tasarım yapan mağazalar bu sistemi kullanmaktadır.

Moda Tasarım Mesleği Nasıl Seçilir?

Eğer moda tasarımcısı olmak istiyorsanız bunun için bazı yaratıcı becerilere sahip olmanız gerektiğini de bilmelisiniz. İşin içerisine sanat ve yaratıcılık girdiği için tasarımın hakkını verecek ürünler ortaya koymanız gerekecektir.

Bu konuda bir çok tartışma olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim alarak iyi bir tasarımcı olunabildiği gibi, bu işin eğitimini almadan, yaratıcılığı oldukça yüksek başarılı kişilerin olduğunu da söyleyebiliriz. Önemli olan kişinin sanat zevkine sahip olması, yaptığı iş hakkında yeterli bilgi birikimini edinmiş olması ve işini hak ettiği şekilde ürüne yansıtabilmesidir.

İyi Bir Moda Tasarımcısı Nasıl Olunur?

  • Güçlü bir çizim becerisine sahip olunması gerekir. Hayal ettiğini çizebilmek iyi bir moda tasarımcısının olmazsa olmazıdır.
  • Kişinin kendisini doğru ifade edebilmesi ve düşündüklerini aktarabilmesi gerekir.
  • Esinlenmek ve kopyalamak farklıdır. İyi bir tasarımcı tamamen özgün işler ortaya koymalı, kopya işler yapmamalı, daima yenilikçi olmalıdır.
  • Detayları görebilecek iyi bir gözlem yeteneğinin olması gerekir.
  • Güncel kıyafet trendlerini takip etmeli, yurtdışında ve yurtiçinde meslektaşlarının neler yaptığını bilmeli, işiyle ilgili gelişmelerden haberdar olmalıdır.
  • İşinin tarihini bilmelidir. Yani geçmişte ortaya çıkan akımlardan, nelerin ön plana çıktığından, sanat akımlarından haberi olmalıdır.
  • Tüm bu bilgilerini toplayarak gelecekte neyin trend olacağı hakkında öngörüleri bulunmalıdır.

Add Comment