Kıyafet Tasarımları

Kıyafet Tasarımları

Stilistler Kıyafet Tasarımlarını Nasıl Yapar?

Günümüzün en ideal mesleklerinden biri olan stilistlik, aynı zamanda modaya yön veriyor. Her dönemin bir moda anlayışı vardır. Ve bu moda anlayışları, stilistlerin çalışmalarıyla şekillenir. Bu açıdan bakıldığında bu mesleğin günümüzde önemli bir yeri vardır. Stilistler, kıyafetler tasarımları yaparken, belli kriterleri göz önünde bulundururlar. Tasarlanan kıyafetlerin hiçbiri tesadüf eseri değildir.

Kıyafet Tasarımının Ticari Amaçlara Uygunluk

Çağımızda giyim sektörü tüm dünyada en önemli sektörlerden biridir. Ve bir kıyafetin tasarlanmasındaki hedef, satın alınmasına teşviktir. İnsanların giymekte zorlanacağı ve genel zevke hitap etmeyen kıyafetler tasarımları yapılırsa, bunların satışı mümkün olmaz. Dolayısıyla stilistlerin ilk hedefi, tasarladığı kıyafet modelinin, ticari amaçlara uygun olmasıdır.

Moda zaman zaman değişimlere uğrar. Ancak hedeflenen değişim birdenbire çok keskin çizgilere sahip olmamalıdır. Örneğin düşük belli pantolonlar moda olabilir. Ve yüksek belli pantolonlara geçiş hedefleniyor olabilir. Birden bire yüksek belli pantolonlar satışa sunulursa, bu gereken ilgiyi görmeyecektir. Ancak düşük pantolon belleri, belli ölçülerde yükseltilerek tasarlanırsa başarılı bir değişim sağlanmış olur. Yapılan bu çalışma ticari hedeflere de uygunluk anlamına gelir. Stilistler, bu tür detaylara dikkat ederler.

Kıyafetin Tasarlanmaya uygun olması

İnsan hayal gücünün sınırı yoktur. Stilistler şık kıyafetler tasarlamak için bu hayal gücünden yardım alırlar. Ancak bunun yanında hazır giyim kalıplarına uygun kıyafetler tasarlamak da önemlidir. Çizilen bir tasarımın, modelist tarafından uygulanabilir olması şarttır. Hazır giyim kalıplarına zor uygulanan kıyafetler tercih edilmez.

Stilistler hayal gücünün yanı sıra belli bilgilere da sahip olmalıdır. Günümüz giyim sektörünün genel bilgileri, stilistlere yol gösterir. Bu nedenle stilistlerin, konu hakkında gereken bir eğitimden geçmesi şarttır.

Kombin Yapılmaya Uygun Kıyafetler

Kombin Yapılmaya Uygun Kıyafetler

İnsanlar kıyafet alırken, bu kıyafeti birkaç farklı şekilde giyebilmek ister. Ve tasarlanan bir kıyafetin, kıyafet kombinleri yönünden çeşitler sunması önemlidir. Kıyafetlerin rengi, modeli ve üzerindeki bazı detayların, modada kullanım alanı bulan diğer unsurlarla kullanılabilmesi önemlidir. Örneğin spor bir etek tasarlanıyorsa, bunun güncel modada rağbet gören ayakkabı, bluz gibi kıyafetlere uyması gerekir.

Bunu sağlayabilmek, bir stilistin genel moda tasarımcısı anlayışını iyi tanımasına bağlıdır. Yapılacak tasarımlarda bu bilgileri kullanmalıdır. Ayrıca kıyafet tasarımları yapan modacılar, sürekli gelişen ve değişen moda dünyasını yakından takip etmek için moda dergileri alarak takip etmelidir.