MODELİST KİME DENİR?

Uzun yıllardır kendilerinden sürekli bahsettiren modelistler aslında bizler için çok önemli olan bir sektör adına emek sarf ediyorlar. Günlük hayatlarında tamamen bizlerin şık görünmesi, üşüyüp sıcaktan bunalmaması için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar. Modelistlerin giyim sektörünün bizler için ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yaz aylarında hem güzel görünmemizi sağlayan hem bizleri sıcaktan kavurmayan renklerle harmanlanmış kıyafetleri üstümüzde taşımamıza yardımcı olan hemde o kış aylarının buz gibi günlerinde üşümememiz için birbirinden güzel ürünleri ortaya koyan zanaatkarlara modelist demekteyiz.

Modelist Kime Denir?

Genel olarak baktığımızda modelist kime denir? sorusunu her duyduğumuzda kısa bir tanım yapmaktayız ve o tanımda şu şekilde “Stilistlerin çizim kağıtlarına çizmiş oldukları birbirinden güzel modelleri insanların giyebileceği şekil de kalıplara dökerek giyilebilir hale getiren kişilere modelist, bu mesleğe ise modelistlik denir.  Peki bu modelistler günlük hayatlarını ne yaparak geçirmektedirler?

Dilerseniz bu konuyu bir alt başlık ile daha detaylı inceleyelim. Çünkü internette bizlerinde görmüş olduğu bazı yanlışlar bulunmaktadır. Modelistlerin sadece tasarım atölyelerinde iş bulabildiği ile ilgili yanlış bir kanı dolanmaktadır. Bu bilgi tamamen yanlıştır biraz önce de söylediğimiz gibi gelin detaylarımızı bir alt başlığımız da anlatalım.

  • Modelistlik Kursu Hakkında Detaylı Bilgi İçin tıklayınız

Modelistlik Kariyer Planlaması Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle moda tasarımcısı ve modelist arkadaşlarımızın alan olarak seçmeleri gereken bir kaç bölüm vardır. Bunlardan bir tanesi eğitim kurumlarında eğitimler vererek sektör içerisinde hayal güçleri her biri bir diğerinden daha kaliteli ve uçsuz bucaksız olan öğrenciler yetiştirmek, başka bir tanesi kendi atölyelerini açarak yeni tasarımlar ile sektöre adım atmak yada halk eğitim kurumların da öğretici olarak iş başı yapmak veya bu sayılan işlerden hiç birini yapmak istemediğinizde eğitime başlamadan önce her öğrencimizin “Benim asıl yapabileceğim iş bu” dedikleri bir atölyede iş başı yaptıktan sonra tasarımcıların tasarımlarını kalıplara dökerek ortaya çıkması beklenen kıyafetleri bizlerin giyebileceği bir hale sokmak olacaktır.

Özel bir tasarım atölyesinde çalışmaya başladıysanız eğer etrafınızda kimse modelist kime denir? sorusu sizlere kesinlikle sorulmayacaktır. Ancak bir eğitim kurumunda ya da bir halk eğitim merkezinde çalışmaya başladıysanız bu sorunun detaylarını ve öğrencilerinin anlayabileceği şekilde anlatabilecek kademeye gelmiş olmanız gerekmekte. Tavsiyemizdir kurslarda eğitim aldıktan sonra bir süre ufak çaplı atölyeler de elinizin kırıklığı diye tabir edilen ustalaşma konusunda kendinizi geliştirin. Daha sonra oluşan çevrenizle daha büyük, tanınan bir atölye de tasarımcıların eserlerine hayat katabilir en son olarak da eğitimci kimliğinizle mesleğinizin sonuna gelebilin.

Adınızdan Söz Ettirebilmek İçin

Biliyorsunuz ki sosyal medya artık insanların bir anda ün kazanabildiği birbirinden farklı yetenekler ile birlikte insanların gönüllerinde taht kurabildiği bir mecra. Yaptığınız tasarımları yada hayat kattığını kıyafetleri bir sosyal medya uzmanından yardım alarak sosyal mecralarda paylaşabilir orada kendinize bir cv oluşturabilirsiniz. Bu sayede yeni bir işe girmek istediğiniz de işveren sizlerin teknoloji ile de olan bağlantınıza hayran kalacak ve diğer rakiplerinizin bir adım önüne geçebileceksiniz.

Belki de sosyal medyada o kadar ün kazanacaksınız ki kendi atölyenizi açmak durumda kalacaksınız. Öncelikle söylemek istediğimiz bir konu var o da biraz önce anlattıklarımızın hiçbiri hayal değil. Eski zamanlarda yüzlerini bir kere bile göremediğimiz ünlülerin artık günlük hayatlarında neler yaptıklarını, saat kaçta uyandıklarından tutunda şuan nerede olduklarına kadar sosyal medya aracılığıyla görebiliyoruz. Bu ve bunun gibi daha sayamadığımız onlarca durumdan dolayı sosyal medyayı bir yardımcı değil işinizin ana parçası olarak konuşlandırırsanız ileriye dönük baktığınızda kazanacak olan sizin olduğunuzu göreceksiniz.