Moda Tarihi

Latince kökü “facio” olan kelimeden dilimize yerleşen moda kavramı, İngilizceye “fashion” olarak geçmiştir. Hazır giyim dünyasında ise bu kavram; bir kıyafet tasarımının ilham aldığı kaynak şeklinde yorumlanabilir. Moda tarihi toplum tarafından benimsenmiş;

  • Ortak zevkler,
  • Gelip geçici yaşam biçimleri ve
  • İhtiyaçlara uygun olarak şekillenir.

Modanın Var Olma Sebebi Nedir?

Moda Tarihi ve Kültürü

Toplum geneline hakim olan geleneklerin kıyafetlerde hayat bulmuş hali olan moda, günlük hayatın vazgeçilemez bir parçasıdır. Büyük bir endüstriyel sektör olan moda da her zaman daha güzeli ve iyisi aranır. İnsanoğlunun örtünmek yerine giyinmek istemesi ve her zaman yenisi tercih etmesi moda kavramının oluşmasında pay sahibidir. Moda olan kıyafetlerin güzel ya da faydalı olması zorunlu değildir.

İnsanların birbirlerine benzerken farklılaşma çabası olarak değer gören moda, çekicilik kazanmanın da bir başka yoludur. Belli bir toplumsal sınıfın üyesi olma hissini yaşattıran kavram, toplumsal değişimin mağaza vitrinlerinde hayat bulmuş halidir. Moda tarihi ve Kültürü eski çağlara kadar uzanır. İnsanlık geliştikçe moda ihtiyaçları da değişir ve gelişir.

Kıyafetleri Doğru Kombin Edebilme Becerisi

Kıyafetlerin doğru şekilde kombinlenmesi olarak özetlenen moda kavramı, aslında tercih edilen giysilerin kullanılmasıdır. Modanın gelişimi ve kitleler tarafından kabul görmesi, gazetelerde moda eklerinin basılmasıyla birlikte hızla karşılık bulmuştur. Tarihe damga vuran modacılar ve moda evleri bugün her anlamda popüler olmayı sürdürmektedir.

Dünyanın içinden geçtiği fırtınalı dönemlerde dahi halkı etkilemeyi başaran modacılar, sahip oldukları estetik anlayış ve yaratıcı ruhla dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmıştır. Günümüzde ise değişen teknolojiler ve ihtiyaçlar moda kavramının da değişmesine neden olmuştur. İşlevsel olarak kullanılan ve gücünü asla kaybetmeyen moda, toplumların eğilimlerine uygun olarak dünyanın dört bir yanında farklı şekillerde hayat bulur.

Kendi Pazarını Oluşturmayı Başaran Moda Kavramı

Kendi içinde moda başkentlerinin oluşmasını sağlayan kavram, efsane markaların da yaratılmasını sağlamıştır. Bu sektörde çalışan kişilerin yanı sıra geniş kitleler tarafından ilgi gören moda tarihi, kişisel stil ve tarzların oluşmasında da öncü niteliğindedir. Modayı anlamak için değişen tüketim alışkanlıklarının yanı sıra modernlik ve şıklık kavramlarının da net bir biçimde incelenmesi gerekir.